Ansamblist

Matis Leima – viiul, karmoška, laul lind 1-01    
Mihkel Sildoja – karmoška, laul
Laurits Leima – kitarr, laul

Kiiora on külas Klassikaraadio saatel Folgialbum. Kuula siit.
Kiiora on külas Raadio Elmaril. Kuula siit.

Kiiora sündis 2010. a hilissuvel, kui Matis ja Laurits Leima ning Evelin Ämarik hakkasid omavahelist koosmängu kindlamalt piiritlema. Põhjuseks sai Luhamaal toimunud pidu, kus saime kutse oma muusikat teistega jagada.

Nimi „Kiiora“ on pärit Anne Vabarna lauldud seto eeposest „Peko”. Loos andis selle võimsa tammenuia Pekole tema isa, et vajadusel relv kirstupõhjast haarata ja vaenlasele vastu astuda. Samuti pani kiiora rukki vohama, kui seda põllule näidata. Praegu nimetatakse selle nimega ülemsootska valitsussaua.

Kiiora - valitsussau
Aarne Leima ülemsootska kiioraga Seto kuningriigis

Lisaks palju kuuldud seto tantsulugudele otsime repertuaari kõikide rahvaste pärimusmuusikat. Meie kavas on muusikat Setomaalt ja Eestist, naaberrahvastelt, soome-ugri maailmast ning aina enam annab tooni autorilooming. Sellise multikultuurse panoraami eesmärk on näidata, et pole vahet, kas lugu on sündinud eile või sajandi eest, pärit enda peast või Uusvada külast, särtsakas pillimäng on alati ühtviisi kaasahaarav!

Oleme senise tegevuse jooksul andnud kontserte Setomaal ja Eestis, aga ka Venemaal, Luksemburgis, Prantsusmaal, Saksamaal, Soomes. Ansambli debüütalbum “Püdsäjüräjidõ pido” ilmus 2012. aasta jõuludel. 2017. aastal liitus ansambliga Matise ja Evelini õpilane, seto kuninga karmoškamängija Margret Jürison ja 2022. aastal multiinstrumentalist Mihkel Sildoja.

2018. aasta mais esitles ansambel oma teist albumit “Rääräüss” ja oma kümnendaks sünnipäevaks avaldati EP “Katski karat kängä’“.

                   kala2-01